pondělí 28. dubna 2014

Andrew Pyper - Démonolog (RC review)

"Na světě jsou věci, které většina z nás nikdy nevidí. Vycvičili jsme s k tomu, abychom je neviděli, a když je vidíme, pokoušíme se předstírat, že jsme je neviděli."
- David Ullman, Démonolog, str. 196

Konečně přináším další recenzi! Tentokrát na knihu Démonolog z nakladatelství Jota. Omlouvám se, že mi to trvalo takovou dobu, ale s paním seminárky a učením se na TSP, které mám teď v neděli (držte mi prosím pěsti :D ), mi to nejde tak rychle, jak bych si přála.
  
Profesor David Ullman patří k předním světovým autoritám v oboru literatury zabývající se démony, specializuje se na klasickou poemu Johna Miltona Ztracený ráj. Přitom je ateista a ke svému oboru přistupuje pouze jako k výplodu lidské představivosti.
Když do jeho pracovny přijde záhadná Hubená žena, vyzve ho k cestě do Benátek a dosvědčení existence „jevu“, odmítne ji. Žena mu nicméně zanechá na stole letenky a benátskou adresu. Večer Davidovi oznámí jeho manželka, že od něj odchází. David se impulzivně rozhodne využít příležitosti a vzít svou dvanáctiletou dceru do Benátek. Dceru v poslední době sužují stejné záchvaty melancholie, jaké dlouhodobě trápí i Davida.
Ale cesta do Benátek má nečekané následky. Nejprve se David na poskytnuté adrese setká se zcela jasně choromyslným mužem připoutaným k židli. Ale nemohl by být posedlý? Pak ale muž promluví hlasem Davidova zemřelého otce, přičemž opakuje poslední slova, která před smrtí pronesl k svému synovi. Slova, po nichž zůstaly jizvy v duši.
David chce co nejdřív opustit Benátky a spěchá zpátky do hotelu, kde najde svou dceru Tess, jak stojí na okraji střechy nad vodami kanálu. Než spadne dolů, stačí vyslovit poslední prosbu: Najdi mě.
Následuje nepředstavitelná proměna Davida Ullmana ze skeptika na přesvědčeného věřícího. V úděsném pátrání pod vedením symbolů a hádanek ze stránek Ztraceného ráje musí David Ullman sledovat démona, který se zmocnil jeho dcery, a zjistit jeho jméno.
Jestli se mu to nepodaří, ztratí Tess navždy.


Originální název: The Demonologist
Série: -
Autor: Andrew Pyper
Díl v pořadí: -
Nakladatelství: Jota
Překlad: Jindřich Manďák
Počet stran: 320
Rok a měsíc vydání: 2014/02
Klíčová slova: thriller, horor, „duchařina“, démon
Přibližná věková kategorie: 18+

Andrew Pyper (*1968) je autor řady úspěšných románů, mj. mezinárodních bestsellerů Ztracené dívky a Zloděj příběhů (od deníku The New York Times získal ocenění krimiromán roku). Některé z jeho románů čekají filmové adaptace. Kniha Démonolog získala velké množství literárních ocenění, byla zvolena nejlepší knihou roku deníkem The Globe and Mail, stala se kanadským bestsellerem č. 1 a Amazon ji zařadil mezi dvacítku nejlepších titulů roku 2013. Démonolog dosud vyšel v 15 zemích světa. Práva na filmové zpracování zakoupilo studio Universal Pictures a producentem filmu je Robert Zemeckis.
Po tajemstvích a záhadách Pyperových knih můžete pátrat na jeho webové stránce www.andrewpyper.com. Autor vystudoval anglickou literaturu a práva. Žije v Torontu. [Jota]

david ullman a jeho osud
Když jsem knihu otevírala, musím říct, že se o mě pokoušel strach. Už je to dlouho, co jsem se naposledy koukla na nějaký ten horor (a přesně vím, který to byl), ale Démonolog měl tak fascinující a lákavou anotaci i obálku, že jsem jí nemohla odolat. A musím říct, že toho nelituji, i když se našlo několik much, které mi prostě neseděly.
David Ullman, hlavní hrdina, který celý příběh vypráví, mi jako postava moc nesedl. Už na začátku si všimnete, že vede jakýsi svůj vlastní vnitřní boj. Na jednu stranu jsem ho chápala, ale na druhou… Jak je možné nesvěřovat se vlastní ženě, nedat jí pocit důvěry a přitom svoje pocity směřovat ke svojí „kamarádce“? Už to mě celkem znepokojilo… Vlastně bych řekla, že si svůj osud přivolal sám.
Tess, Davidova dcera, je dalším klíčovým bodem v celé knize. Je v ní toho mnohem víc, než si můžete myslet. A když si David uvědomí, že potřebuje chvíli oddech poté, co mu manželství pomalu ale jistě končí, bere nabídku tajemné Hubené Ženy, která se z ničeho nic objevila v jeho kanceláři, a bere s sebou Tess do Benátek. Na místo, kde celý příběh začíná…

Elaine O’Brienová a ostatní postavy
Elaine O’Brienová je postava, která mě v knize štvala snad ještě víc, než samotný David. Není to tím, že by byla nějaká otravná nebo tak, ale už na začátku jsem pochopila, že i když by mezi těmi dvěma mělo jít jen o čistě kamarádský vztah, vlastně to čistě kamarádský vztah není. Nevím, jestli je to pochopitelné, ale já to tak prostě cítila.
Pak je tu Davidova dcera Tess, kterou O’Brienová označuje za kopii svého otce, což se pak v příběhu jasně potvrzuje.
Mimo tyto dvě důležité postavy je tu několik dalších – Hubená Žena, která Davidovi nabídne cestu do Benátek; Bezejmenný, démon, který ho provází na každém kroku a je hlavním důvodem Davidovy cesty do Benátek a následně i po USA; Toby, kluk bez tváře, kterého neznala jen jeho dcera; Will Junger, chlap, co spí s Davidovou ženou; Raggedy Anne – neznámá stopařka, která není taková, jak se na první pohled zdá; nebo v neposlední řadě Sledovatel, ten, který má Davidovo pátrání zastavit za každou cenu.

Překombinovaný děj?
I přestože se mi Démonolog líbil, je tu právě ta otázka kterou si pokládám od chvíle, kdy mi příběh začal připomínat několik dalších příběhů. Nevím, jestli by se dalo říct, že mi přišel překombinovaný, ale zavání mi to tím, že se Andrew Pyper inspiroval na mnoha místech. Již v několika recenzích jsem si všimla, že je Démonolog přirovnáván ke knihám od Dana Browna. Nejspíš to tak je, ale nemůžu to posoudit, zatím jsem od něj nic nečetla, pouze jsem viděla filmová zpracování. Není to ale tak, že by David musel luštit přímo dané hádanky, který měl vyřešit Robert Langdon. Spíš jsou to hádanky Bezejmenného, který Davida zkouší, jak daleko je schopen zajít pro záchranu své dcery.
Pak tu byly pasáže, které mi skoro připomínaly filmové zpracování ( - ano, zase jsem nečetla knihu, ale rozhodně se do ní pustím) knihy od Stephena Kinga Pokoj 1408. Hon za démony, dcera uvězněná v mezisvětě, duchové a další…
V neposlední řadě musím také zmínit podobnost k filmu Obřad, kde si hlavní roli zahrál Anthony Hopkins (můj poslední horor, který jsem viděla). Tento film by měl být natočen podle skutečných událostí. Také je z prostředí Itálie (jakoby se démoni nikde jinde nevyskytovali), a také se zde jedná o dohadech posedlosti démonem, kde je důležité přijít na jeho jméno.

Pocity, postřehy a doporučení
Suma sumárum se mi Démonolog líbil. Jakž takž. Bylo to zdlouhavé čtení, měla jsem z něj pocit jako z Koronera – nemusím se ke knize vracet, ale jakmile se začtu, nemůžu knihu odložit. Příběh byl celkem dobře zpracovaný, ačkoliv když se na to dívám teď s odstupem, vlastně by to nejspíš všecko dopadlo stejně, i kdyby se David nevydával na cestu po Americe. Jenže to už by byl plochý příběh. Andrew tam musel dát nějaké ty zápletky, nějaká ta úmrtí, aby z toho vznikla taková kniha, která z toho vznikla.
Jak jsem se bála, že bude Démonolog strašidelný, tak nebyl. Ne tolik. Ano sem tam byly chvíle, kdy mi vyjelo obočí nahoru, ale nebála jsem se. Což bylo jedině dobře :D
Knihu bych rozhodně doporučila, a to nejen těm, co mají rádi knihy od Dana Browna, mají rádi záhady, nadpřirozeno, démony, duchy, ale i třeba těm, kteří rádi kouknou sem tam na nějaký ten ne tak strašidelná horor. Pokud jste ale k tomuto výčtu viděli navíc (nebo četli) Pokoj 1408 a k tomu film Obřad, nejspíš na tom budete s rozporuplnými pocity jako já.

Souboj obálek

Hodnocení:
4 hvězdičky z pěti

Za recenzní výtisk velmi děkuji nakladatelství Jota. Knihu si můžete koupit ZDE.

Stefanie G.


Anotace, obálka, o autorovi: Jota
Obrázky: Benátky, Belial, Obřad, démon

Žádné komentáře:

Okomentovat