neděle 3. června 2018

Tim Weaver - David Raker #1 - Hon na mrtvého (RC)


Před rokem bylo nalezeno tělo Alexe Townea.
Před měsícem ho jeho matka viděla na ulici.
Před týdnem David Raker souhlasil, že ho vypátrá.
Nyní si přeje, aby tenhle případ nikdy nevzal.

Syn Mary Towneové Alex před šesti lety zmizel. Pět let nato ho konečně našli – mrtvého ve vraku auta. Jenže pak ho jeho matka uviděla na ulici, živého a zdravého…
David Raker, který se specializuje na pátrání po pohřešovaných osobách, tenhle případ nechce vzít: nepochybuje o tom, že Alexovu matku jen přemohl žal a viděla to, co vidět chtěla. Jenže sám dobře ví, jak obtížné je vyrovnat se se ztrátou někoho blízkého, a tak nakonec neochotně svolí.
Čím hlouběji Raker do případu zabředá, tím palčivěji si uvědomuje, že Alex nebyl ani zdaleka tak nevinný, jak se jeho matka domnívala. V jeho minulosti je pohřbeno mnoho tajemství, která neměla nikdy spatřit světlo světa – a střeží je velmi, velmi nebezpeční lidé.
Raker brzy zjistí, že člověka může potkat i mnohem horší osud než je smrt.

Případy Davida Rakera jsou u nás již nějakou dobu známé, ale až letos se nakladatelství Mystery Press rozhodlo vydat jeho první případ, kterým všechno začalo.

Mary Towneová je kamarádka Davida a jeho zesnulé ženy. Od Smrti Derryn se s ní však dlouho neviděl, ale věděl, že jí syn zemřel při autonehodě, která byla natolik ošklivá, že Alexe byli schopni identifikovat jen podle zubů. To se odehrálo před rokem. Teď za Davidem přišla s prosbou o pomoc. Má totiž pocit, že svého syna před měsícem viděla živého a zdravého, i když moc dobře ví, že to není možné.

David je vůči její prosbě skeptický, sám přišel o svoji ženu a zná toto trápení a smutek až moc dobře. Nakonec ale její prosbě vyhoví a slíbí jí, že se pokusí zjistit, kde Alex byl celých pět let, co od nich odešel, a co se nakonec stalo, že musel tak tragicky zahynout.

Od této chvíle se novinář na volné noze stává soukromým vyšetřovatelem a zaplétá se hlouběji do tajemných pavučin, než by kdo mohl tušit. Alexova minulost a tajemství mu totiž nabídla nový začátek, za který nebyl až tak vděčný jako ostatní v tom šíleném projektu, do kterého byl nedobrovolně nasazen.

Tim Weaver moc dobře ví, jak na své čtenáře a tak, jak jeho příběhy doteď jen a jen gradovaly, i tento vás nenechá chladnými. Akce a tajemství je požehnaně. Stále se objevují nové stopy a nová vodítka k Alexovi a jeho minulosti. Kniha je čtivá a napínavá až do konce. Nicméně z ní jde přece jen cítit ta prvotina. Některé situace jsou až moc vyumělkované a promyšlené předem, jiné jsou jakoby „náhodně“ vyřešeny a jiné zase přetékají spoustou nemožností. David je v knize neporazitelný, nesmrtelný a až do konce jej provází štěstěna, přičemž mohl být už několikrát mrtvý, kdyby jej ona „náhoda“ nezachránila.

Na druhou stranu ovšem obdivuji postavu Legie, přesně toho záporáka, kterého je v takových příbězích vždy zapotřebí. I když mi o něm chybělo mnohem víc informací a víc prostoru, pořád jsem jím byla neskutečně fascinovaná.

Jako ve všech Rakerových příbězích, i zde je nečekaný a možná trochu přehnaný konec, který, jak bych řekla, se už stal Weavrovým autorským popisem.

I přesto, že byl první díl slabší než ostatní, se mi však příběh líbil. Líbí se mi postava Davida, i všechny ty vyumělkované a napínavé situace, které Tim vymyslí. Vlastně se na ně těším. Všechno to totiž k jeho příběhům patří a bez nich by to nebylo ono.


Pokud vám tedy doposud série s Davidem Rakerem unikala, poohlídněte se po ní! Obzvlášť teď, když už můžete začít s prvním dílem celé série, rozhodně nebudete zklamaní!

Hodnocení:


Za recenzní výtisk velmi děkuji nakladatelství MYSTERY PRESS.

Vy si knihu můžete objednat na stránkách nakladatelství ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat