neděle 6. května 2018

K. L. Slater - Se mnou jsi v bezpečí (RC)Před třinácti lety někdo Anně ošklivě ublížil. Teď nadešel čas, kdy se může konečně pomstít…
Anna žije osamělý život. Přátelí se jen se svou sousedkou a její jedinou útěchou jsou řád a stereotyp. Lidi si striktně drží od těla – ví, kolik škody mohou napáchat. Jednoho dne je svědkem dopravní nehody a v řidičce, která ji zavinila, poznává Carlu. To ona jí tehdy zničila život. Nyní má šanci srovnat účty, ale svou pomstu musí pečlivě naplánovat.
Ze všeho nejdřív se rozhodne vetřít do přízně Liamovi, muži, který byl při nehodě zraněn. Také musí sledovat průběh policejního vyšetřování. A hlavně – nesmí dopustit, aby jí Carla znovu zmizela z dohledu. Zatímco se Annina posedlost Carlou stupňuje, vyplouvají na povrch i její vlastní tajemství. Je Carla opravdu tak nebezpečná, nebo by se měla bát spíše někoho, kdo je jí mnohem blíž? Se mnou jsi v bezpečí je podmanivý psychologický thriller, který vás chytne a nepustí. Pokud se vám líbily knihy Dívka ve vlaku a Za zavřenými dveřmi, neměli byste tento román minout.Anna žije osamělý život v rutině a striktním řádu, nemá koníčky a živí se jako pošťačka. V jejím psychickém stavu se odráží celý její život a to, čím si prošla. Nejblíže je jí její sousedka Joan Peatová, která o ní ví mnohem víc, než Anna tuší.

Uběhlo třináct let od chvíle, kdy se Anně rozpadl život na kousky, ale ona na ten den nikdy nezapomněla. Vlastně si jej nosila v paměti tak hluboko, a tak dlouho kula pikle, až ji nakonec nečekaná autonehoda – a s ní i jedinečná příležitost pomstít se, zastihla nepřipravenou. To především proto, že řidičkou, která nehodu způsobila, je stejná osoba jako ta, která jí před třinácti lety zničila život - Carla.

Právě touto autonehodou začíná celý zamotaný příběh. Anna se chopí příležitosti a vtírá se do přízně zraněnému motorkáři Liamovi. Snaží se co nejvíc zjistit ohledně prošetřování nehody, protože tentokrát to té lstivé a proradné Carle přece neprojde. Navíc to všechno dělá s úmyslem Liamovi pomoct a až bude po všem, všichni jí za to budou vděční.

Posedlost a touha po pomstě graduje a Anna nevnímá nic a nikoho okolo sebe. Osobní i pracovní život se jí postupně hroutí, stejně jako její psychické zdraví. Ale to není jediná zajímavost příběhu. Každá z postav má totiž své tajemství, takže Anna vlastně nemusí být ta nebezpečná a bláznivá žena, která vzala příležitost do svých rukou.

K.L. Slater se podařilo něco šíleného. Doslova. Postava Anny je tak strašidelně skutečná, že vám z ní naskočí husí kůže už po pár kapitolách. Její psychické rozpoložení sledujete jejíma očima, vnímáte, že všechno, co dělá, dělá vlastně za dobrým účelem. Je přesvědčená, že Liamovi pomáhá. Ale i přesto, že tohle všechno víte, vám z ní nejednou naskočí husí kůže.

Díky skvělému vyprávění se zamotáváte hlouběji do pavučin Anniny minulosti a šmrnc tomu všemu dodávají i vzpomínky její sousedky nebo epizody z minulosti se samotnou Carlou.

Upřímně, v tomto příběhu nenajdete ani jednoho člověka, který by byl normální. Na druhou stranu ani jeden z nich není nudný a vy čtete a čtete, až nakonec zjistíte, že vám zbývá už jen poslední strana.

Konec knihy je kapitola sama o sobě. Je tak neuvěřitelný, tak šílený a neskutečný, že se vám z něj zamotá hlava a nebudete schopní knihu dostat z hlavy ještě pěkně dlouho. Na druhou stranu je ale tak přitažený za vlasy, až to z příběhu, který byl původně velmi dobrý, udělá slabý průměr, což je škoda.

Právě kvůli konci nemůžu dát pět hvězdiček. Čekala jsem v průběhu čtení něco lepšího, něco většího a rozhodně ne tak bláznivého. Nicméně postava Anny je tak dokonalá, že vám i jako anti hrdinka zvláštním způsobem zaleze pod kůži a už tam zůstane. Zůstane tam i postava Liama, a dokonce i po několika dnech po přečtení, si vlastně uvědomíte, že si příběh pamatujete vcelku dobře. A to je to, co z knihy dělá něco výjimečného – proto vám ji musím jen a jen doporučit. Se mnou si v bezpečí je totiž něco, co z hlavy jen tak nevyženete. 

Hodnocení:


Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství 


Stefanie G.

1 komentář:

  1. Skvělá recenze :) To vypadá vážně zajímavě :)Mám pocit, že tuhle knihu si musím přečíst :)

    OdpovědětVymazat