pondělí 24. února 2014

Katie Cotugno - Umět milovat (RC review)

„Nazdar, Reeno.“ 
– Umět milovat, str. 7Dnes přináším recenzi na velmi nápaditý a zajímavý příběh od Katie Cotugno s názvem Umět milovat. Nakladatelství Fortuna Libri ho vydala roku 2013 a přeložil ho Martin Lžička.Je to můj druhý recenzní výtisk tohoto nakladatelství a jako všechny, co jsem z tohoto nakladatelství zatím četla, byl i tento příběh jedinečný, zajímavě napsaný a poutavý. Když jsem se do něj jednou začetla, nemohla jsem ho odložit.
Román Umět milovat je strhujícím debutem o dvou mladých lidech, kteří se do sebe zamilují… a to hned dvakrát.
Předtím: Reena Monterová miluje Sawyera LeGrandea, on si jí však nevšímá… to se však jednoho dne nečekaně změní a ti dva propadnou lásce, jež je značně komplikovaná, složitá. Nato však Sawyer beze slova zmizí a zničená Reena zůstane sama – a navíc těhotná.
Potom: Sawyer zůstal jen vzpomínkou a Reenin život se točí kolem její nové lásky – dcerky Hanny. Vtom se však Sawyer znovu objeví, ale Reena s ním už nechce mít nic společného. Lhala by ovšem, kdyby tvrdila, že v ní jeho návrat nic nerozdmýchal.
Dokáže se Reena po tom všem, k čemu došlo, do Sawyera LeGrandea znovu zamilovat?


Katie Cotugno je jednou z nových amerických literárních nadějí. Velkou část dětství prožila v katolické škole, což jí vůbec neuškodilo. Ne proto, že by patřila mezi divochy, kteří potřebují zkrotit. Právě naopak. Díky této výchově z ní vyrostla velmi jemná a vnímavá mladá žena s bohatým vnitřním světem. To se odrazilo i v jejím debutu Umět milovat.
Sama o sobě tvrdí, že je pověrčivá a náchylná zamilovat se do mužů, kteří nosí saka. Smysl pro romantiku rozhodně nepostrádá – skálopevně very, že romantičtí hrdinové existují i ve skutečném světě.
Navzdory jejímu mladému věku ji už stihli nominovat na Pushcart Prize, americkou literární cenu, kterou každoročně uděluje nakladatelství Pushcart Press za nejlepší literární díla z produkce malých nakladatelství za uplynulý rok.
Momentálně žije se svým přítelem Tomem v Bostonu.


„Drž se ode mě dál.“ 
– Umět milovat, str. 70


Něco navíc k ději

I když se tento příběh tváří, že je určený spíš dospělým, než mladým čtenářům, není tomu tak. Opravdu. Reeně je v době PŘEDTÍM šestnáct let a pak jen osmnáct. Můžete si říkat, že podle anotace byste knihu darovali spíš někomu, komu je nad pětadvacet, ale myslím, že neuděláte chybu, když ji koupíte sedmnáctileté dívce. Reena je hlavní postava, která celý příběh vypráví a můžu říct, že je typickým příkladem, kdy má vzorná holka prostě smůlu v životě a vše, co si přála kdy udělat a zažít se jí už jen tak v brzké době nesplní. Zato Sawyer je přesně ten typ kluka, co si zmizí v tu nejméně vhodnou dobu, a když se vrátí, myslí si, že bude vše v pohodě. Děj byl úžasně promyšlený! Není to žádná sladká lovestory, ani se u něj příliš nezasmějete. Je to spíš takové drama s lepším koncem.


Styl 

Styl, jaký Katie použila byl neobvyklý. Před psaním této recenze jsem si projela i jiné, abych věděla, jaký názor na tuto knihu měli ostatní. Setkala jsem se i s názorem, že byla kniha zmatená, a že se čtenář kvůli právě zvolenému stylu neorientoval v ději. Katie totiž jednu kapitolu píše z Reenina pohledu PŘEDTÍM a druhou kapitolu z pohledu POTOM. Za sebe musím říct, že toto rozlišení mi nedělalo ani trochu problém! Byla jsem nadšená! Člověk postupně sledoval, jak se děj vyvíjel v minulosti a v současnosti. Navíc před každou kapitolou je uvedené, kdy se děj odehrává, takže bych neřekla, že je na tom něco zmateného. Ale každý je jiný... Další kladnou věcí je na jejím stylu psaní to, že jsou kapitoly poměrně krátké a celá kniha ubíhá před očima vcelku rychle (- nevím, jestli je to výhoda :D). Je to jako sled vzpomínek předtím a mnoho zápisků ze současnosti. 

„Pokud jde o tebe, kotě, neunikne mi nikdy nic.“ 
– Umět milovat, str. 262


Postavy

Nemůžu říct, že bych si Reenu, hlavní postavu nějak zvlášť oblíbila. Její šestnáctileté já mi přišlo moc upjaté a její osmnáctileté já zase moc úzkostlivé, nerozhodné a sebetrýznitelské. Její rodina, táta a jeho druhá manželka Soledad, jí pomáhá starat se o Hannu, její dceru, ale stále se ještě nesmířili s tím, že jejich dcera přišla o tolik životních příležitostí.
Dříve byla její rodina a Sawyerova velmi blízká, ale po té, co Reena otěhotněla, se se Sawyerovými rodiči už moc nestýkají. 
Samozřejmě nesmím opomenout, mezi jinými postavami, zmínit Sawyera, který se zrovna vrátil z cest a myslí si, že je vše v pořádku. 
Reena zmiňuje ještě například svoji kamarádku z dětství - Allie, či její novou nejlepší kamarádku Shelby a jejího bratra Aarona

Jak to vidím já

Páni! Vážně páni! Nebudu lhát, když vám prozradím, že jsem se bála, aby to nebyla jedna z těch klasických lovestory, jakých je trh plný. Ale anotace byla prostě tak lákavá... A ta obálka... Když jsem ji poprvé zahlídla u Dobrovského v knihkupectví, říkala jsem si, že hned, jak budu moct, si ji pořídím. A pak najednou byla doma. Hned, co jsem se začetla, jsem věděla, že to nebude příběh, kterého jsem se obávala. Za to jsem byla vděčná a po přečtení můžu říct, že tahle kniha je prostě parádní!
Pokud ty klasické slaďárny tolik nemusíte ani vy, tuhle knihu si budete užívat. Mimo Reeniny nejistoty a Sawyerovy problémy hned na začátku zjišťujete, že to nebude láska na první pohled, a že Allie dokáže vše zamotat. Když se objeví Shelby, budete děkovat, že má kolem sebe Reena někoho, kdo uvažuje s nadhledem, a kdo ji dokáže rozesmát. Jak jsem zmínila už výše, je to prostě jakési drama s lepším koncem. A nebudu lhát, když řeknu, že jsem při dočítání posledních stránek měla dobrý pocit. 
Emocí je v knize nadmíru! Vážně až až! V jedné chvíli se zdá vše v pohodě a pak se vše obrátí vzhůru nohama a vy nevíte, koho proplesknout dřív! :D
Kdybych řekla, že byla tahle kniha dobrá, křivdila bych jí. Byla ÚŽASNÁ! Příběh byl neobvyklý, zahrnoval přitom běžné problémy. Žádné nadpřirozeno a žádný drsný sex. Prostě pohodové čtení k večernímu posezení u krbu nebo k vodě, i když budete mít občas nutkání na hlavní hrdiny zakřičet, aby se přestali v jednom kuse hádat. :)
Díky tomu dobrému pocitu, který ve mně kniha zanechala, bych měla výčitky svědomí, kdybych vám ji nedoporučila! Tento příběh si šanci zaslouží a zaslouží si, aby se o něm vědělo! :) 


… přesto jsem si ty dlouhé mlhavé měsíce nebyla ničím tolik jistá jako pocitem, že stojím na okraji kaňonu a křičím, čekám na ozvěnu, která ne a ne přijít. 
– Umět milovat, str. 311


Trailer ke knize
Katiin playlist

Jak už jste mohli poznat, dávám si záležet na playlistech. Já sama při psaní pořád něco poslouchám, a tak doufám, že to dělá i více spisovatelů. Pro tuto knihu se mi podařilo získat playlist od samotné Katie! Nikde jsem ho na internetu nemohla najít, tak jsem se rozhodla, že jí sama napíšu a zeptám se. Odpověděla ani ne do dvou dnů a já vám tak můžu poskytnou sestavený playlist na youtube, originál můžete najít ZDE.


Úryvky


„Líbí se mi tvoje zápěstí,“ prohodil znenadání a podíval se mi na dlaně složené v klíně. Konečkem prstu mi přejel po spodní straně předloktí.
Skepticky jsem se na něj koukla. „Moje zápěstí?“
„Jo,“ pousmál se a přeřadil se do vedlejšího pruhu. „Klid. Nejsem nějakej úchyl na zápěstí. Ale ty tvoje se mi líbí. Máš je takový malý. Jako ptačí kůstky.“ 
– Umět milovat, str. 275

c

„Ty fakt dokážeš holce zalichotit.“
„Hotovej Cassanova,“ přitakal.
„Heathcliff,“ řekla jsem. „Na vřesovištích a tak.“
„Don Juan.“
„Juan Valdez,“ zahihňala jsem se.
„Hm. Zažilas někdy sex na pláži?“
„Praví Floriďani sex na pláži neprovozujou,“ poučila jsem ho. „Je moc rozpálená.“ 
– Umět milovat, str. 265

c

„Je ti snad jasný, že se mnou není zábava,“ řekla jsem mu, když mě poprvé pozval na rande. „Mám dítě. Není se mnou zábava. A nebyla, ani když jsem ještě malou neměla.“
„Jsi naprosto nudná,“ přitakal a vážně pokyvoval hlavou. Stáli jsme po jedenácté v noci na chodníku před naší restaurací, pach horka a výfukových zplodin a oceánu kdesi pod tím vším. „Jednoznačně.“ Pak se zachechtal a mně připadalo, jakoby mi v prsou puklo něco teplého a tekutého. „Co děláš o víkendu?“ zeptal se a bylo to. 
– Umět milovat, str. 77

c


Hodnocení:
5 hvězdiček z pěti
Pokud se vám recenze líbila nebo vás zaujala, můžete si knihu objednat přímo ZDE.

Také děkuji nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí recenzního výtisku!

Stefanie G.
CZ obálka, o autorce a anotace: Fortuna Libri
Originální obálka: Goodreads
Doplňující obrázky: We♥it

4 komentáře:

 1. Obálku má opravdu krásnou , mám ji doma ale jeste jsem se nepustila do čtení :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně se moc líbila! Jsem zvědavá na tvůj názor po přečtení! :)

   Smazat
 2. Tahle knížka mě za poslední dobu strašně láká si přečíst :D

  OdpovědětSmazat