pátek 21. března 2014

Jamie McGuire - Učiněná katastrofa (RC review)

- Paní Maddoxová, Učiněná katastrofa, str. 8-9


Travisův pohled na příběh, který je popsán v Krásné katastrofě! Moc jsem se na něj těšila! A můžu říct, že mě ani náhodou nezklamal a skoro bych řekla, že se mi líbil víc, než ten, který vyprávěla Abby, i když byl vlastně úplně stejný! 
Učiněnou katastrofu vydalo nakladatelství Fortuna Libri roku 2014, má 398 stran a za překlad vděčíme Janě Pacnerové!NEŽ TRAVISI MADDOXOVI ZEMŘELA MATKA, NAUČILA HO DVĚ VĚCI: MILUJ INTENZIVNĚ. BOJUJ JEŠTĚ INTENZIVNĚJI.

ON – Jmenuje se Travis. Jeho život je plný povolných žen, nepovoleného hazardu a násilí. Jenže zrovna když si myslí, že je nezranitelný, potká JI.

ONA – Abby je kombinací nevinné krásy a hříšné minulosti. Vnímá Travise jinak než ostatní a rozhodně nemíní být JEHO další trofejí.

ON + ONA – Rozdílné pohledy na jedno společné téma. Tentokrát je na řadě ON, muž s věčným nepokojem v duši.

Jak dopadne nejkrásnější milostný příběh jedenadvacátého století?


Jamie McGuire se narodila v Tulse ve státě Oklahoma. Navštěvovala Northern Oklahoma College, University of Central Oklahoma a Autry Technology Center, kde promovala s titulem v oboru Radiografie. Učiněná katastrofa se po vydání předchozího dílu stala bestsellerem nejen v New York Times, ale také ve Wall Street Journal či USA Today. Nyní žije v Enidu v Oklahomě se třemi dětmi, manželem Jeffem, který je opravdový kovboj, a na svém pozemko o třiceti akrech mají šest koní, tři psi a kočku. 

Učiněná katastrofa vs. Krásná katastrofa
Pokud nemáte tušení, co je Učiněná katastrofa za knihu, nechte mě, abych vám ji představila.
UK edice
Učiněná katastrofa vznikla po velkém úspěchu jejího předchozího dílu, který Jamie napsala z pohledu Abby Aberthanyové. Ten se jmenuje Krásná katastrofa (RECENZE ZDE) a nese Abbyina tajemství, její pohled na věc, její pocity, její zamilovanost do Travise a její zoufalství, protože on je prostě ten typ kluka, který přefikl snad každou holku na škole. Příběh se odehrává v prostředí vysoké školy, a proto bych jej doporučila spíše starším čtenářům - 16 a výš. (Nedělám si iluze, že by někteří šestnáctiletí neznali ty výrazy a věci, které se v knize odehrávají a klidně by příběh zvládli i patnáctiletí.) Učiněná katastrofa je věnovaná tomu stejnému příběhu, ale z pohledu Travise. Nejspíš bych měla říct, že když jste četli Krásnou katastrofu, nemá cenu se obtěžovat s tou Učiněnou, ale asi bych to tak neřekla. Ačkoliv i na mě byl Travis ve skutečnosti až příliš hodný a citlivý, než to vypadalo v Krásné katastrofě, ale to myslím není na škodu. 
Kdybych měla tyto dvě knihy srovnat, bylo by to pro mě těžké. Líbily se mi obě. Učiněná katastrofa mi utíkala pomaleji, jelikož už jsem děj tak nějak znala, ale zato se mi líbila víc. Musela jsem přemýšlet, na co v tu chvíli myslela Abby a dávala jsem si dohromady pocity obou dvou hlavních hrdinů. Byla jsem překvapená, jak se lišily a jak se oba dva v sobě navzájem trochu mýlili.  


- Shepley a Travis, Učiněná katastrofa, str. 91

Travis & Abby
Tím se dostávám k Travisovi a AbbyJako cizinci jsou neuvěřitelní, jako kamarádi nepochopitelní, protože jim nevěříte ani nos mezi očima. Travis naštěstí v Učiněné katastrofě uvede na rovinu své pocity z Abby a z toho, jak se vůbec do tohoto podivného přátelství dostal. Povaha obou je neskutečná. Jak Abby, tak Travis jsou svým způsobem jaksi nevyrovnaní a jejich nálady skáčou nahoru a dolů. V jednu chvíli je Abby v pohodě, pak je naštvaná. Travis jednu chvíli vtipkuje na všechny strany, a pak má chuť všem okolo rozbít hubu. Proto Shepley, Travisův bratránek, značně pochybuje, že jim to díky tomu vydrží. Ačkoliv Amerika, nejlepší kamarádka Abby, je zase i přes svůj nesouhlas přesvědčená, že je Travis Abbyin typ, víc než by kdo mohl tušit.


Ostatní postavy
A pak jsou tu ostatní postavy, které jsou v Travisově příběhu. Ty se malinko liší oproti Krásné katastrofě. Samozřejmě je tu výše zmíněná Amerika a Shepley, bez nich by to snad ani nebylo ono, ale kromě nich se setkáváme s Megan, holkou na zavolání, která po Travisovi nechce žádný vztah, jen sex. Nebo Cami, holka, která pracuje na baru, kam Trav často chodí, a která ho zná líp, než by si mohl myslet. Pak je tu samozřejmě široká Travisova rodina - jeho bratři Thomas, Trenton, Tyler a Taylor a jeho otec Jimmy.


- Shepley, Učiněná katastrofa, str. 143


Pocity, postřehy a doporučení
Číst děj očima Travise Maddoxe mi přineslo na příběh úplně jiný názor... Když tu druhou postavu neznáte, nevíte, co si o ní myslet, jestli je doopravdy taková (s prominutím) svině, jak se zdá, nebo je to celé jen představa hlavní postavy. A tohle... Tenhle díl mi jednoznačně otevřel oči, abych druhé hlavní postavy hned nesoudila, když je vlastně neznám. Samozřejmě tím Travise nechci nějak obhajovat. Je mnoho věcí, ve kterých se prostě jako debil choval a věděl o tom. Někoho takového pak moc obhajovat nejde. Ale rozhodně jsem ho třeba nesnášela méně než předtím. Tím zase neříkám, že bych ho neměla ráda vůbec - to ne! - jen mě některé jeho činy šokovaly a někdy mě z Abbyna pohledu znechutil. Ale když jsem vše pak viděla jeho očima, občas mi ho bylo i líto. Každopádně jsem z Učiněné katastrofy měla velmi dobrý pocit, často jsem se smála Travisovým fórkům, byla jsem na větvi z toho, jak Abby vnímal hned poté, co se s ní poznal nebo jsem zírala s otevřenou pusou, jak se díval na všechny ty holky, co mu samy lezly do postele. 
Jako u Krásné katastrofy ale musím uznat, že přeslazený konec byl zbytečný. Ano, všechny, co se pustíme do takovéto knihy očekáváme dobrý konec, ale i dobrý konec může být úžasný a nemusí být přeslazený. (Ačkoliv Epilog byl vskutku překvapivý!)
Jestli bych tedy Učiněnou katastrofu doporučila? ANO. Jednoznačně. Pokud jste četli Krásnou katastrofu, ta Učiněná je krásným doplněním některých mezer a Travis se ukáže v jiném světle. Pro mě to byl skvělý zážitek a neměnila bych. Pokud jste Krásnou katastrofu ještě nečetli a ani nechcete... No, řekněme, že se tady v této knize můžete trochu ztrácet, ale myslím, že i přesto by se vám děj mohl líbit. Jen vám bude připadat trochu urychlený. Krásná katastrofa má své kouzlo, které prostě před tu Učiněnou patří a má i některé části, které Abby na rozdíl od Trava více rozebírá. Když si pak dáte dohromady oba příběhy, vykoukne na vás téměř mistrovské dílo.  


- Travis, Učiněná katastrofa, str. 177

Playlist
Jamie na svých stránkách uvádí i oficiální playlist k učiněné katastrofě. Ten si tak můžete poslechnout zde nebo níže v seznamu skladeb, který jsem pro vás vytvořila na Youtube. :)
Hodnocení:
5 z pěti (Učiněná katastrofa se mi prostě líbila vic!)
Pokud se vám recenze líbila, můžete si knihu objednat přímo ZDE.

Děkuji nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí recenzního výtisku.

Stefanie G.Obálka, anotace a o autorce: Fortuna Libri
UK obálka: Goodreads
Doplňující obrázky: Pinterest, Libros All The Time

7 komentářů:

 1. Milujem túto "sériu" :) Jednotka som si strašne zamilovala a dvojku ešte viac :P proste Travis Maddox, jedno ma však štve :( taký chalan neexistuje :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si zamilovala druhý díl, ten byl vážně parádní :) To ne no :D Chtěla jsem sem přidat ten vzhled playlistu, co má Jamie na stránkách, ale bohužel to nešlo, tak jsem hledala na youtube a tvořila :) Jsem ráda, že se líbí :)

   Smazat
 2. ááááá, zbož%nujem túto sériu proste . :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem zvědavá, jaké budou i další její knihy! :) Pokud budou tak dobré, jako tyto dvě, rozhodně se Jamie zapíše na můj list oblíbených spisovatelů :)

   Smazat
 3. WOW, jako že fakt je dvojka v podstatě stejná jako jednička, jen vyprávěná z jiného úhlu pohledu, z pohledu Travise? :O Zda jsem to teda správně pochopila :D
  Já dneska dočetla Krásnou katastrofu a ta mě teda spíš trošku zklamala bohužel :(
  A nesmím zapomenout - máš nádherný blog!!! Dneska jsem ho objevila a opravdu moc se mi líbí :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc! :)
   Je to tak, je to ten samý příběh, ale z Travisova pohledu :) Katastrofa pro mě byla dobrá, ale neměla jsem ráda Abby, příběh z Travisova pohledu pro mě byl mnohem lepší! :) Pokud na něj narazíš, zkus mu dát šanci :)

   Smazat