středa 22. října 2014

John Boyne - The Boy in the Striped Pyjamas

What exactly was the difference? he wondered to himself. And Who decided which people wore the striped pyjamas and which people wore the uniforms?
- The Boy in the Striped Pyjamas
Povinná četba začala a jako první knihu jsem si vybrala Chlapce v pruhovaném pyžamu, ke kterému bych se nejspíš dobrovolně nikdy nedostala.

Název: The Boy in a Striped Pyjamas
Série: -
Autor: John Boyne
Díl v pořadí: -
Nakladatelství: David Fickling Books
Počet stran: 224
Rok a měsíc vydání: 2006/09
Klíčová slova: drama, druhá světová válka, koncentrační tábor, 1942
Přibližný doporučený věk: 13+
Berlin 1942


When Bruno returns home from school one day, he discovers that his belongings are being packed in crates. His father has received a promotion and the family must move from their home to a new house far far away, where there is no one to play with and nothing to do. A tall fence running alongside stretches as far as the eye can see and cuts him off from the strange people he can see in the distance.
But Bruno longs to be an explorer and decides that there must be more to this desolate new place than meets the eye. While exploring his new environment, he meets another boy whose life and circumstances are very different to his own, and their meeting results in a friendship that has devastating consequences.

***

Česká anotace na BUX.cz:

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo.
Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy.
Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.
John Boyne žije v Dublinu. Je autorem šesti románů pro dospělé, ale nejvíce se proslavil právě románem Chlapec v pruhovaném pyžamu klasifikovaný jako román pro mládež. Tomu se autor braní, domnívá se, že i dospělí se najdou v tomto příběhu o dvou devítiletých chlapcích žijících na rozdílných stranách plotu koncentračního tábora Příběh už byl přeložen do třiceti jazyků, sbírá literární ceny po celém světě. V roce 2007 byl zfilmován. (Databázeknih.cz)


Devítiletý chlapec a rok 1942
Pokud jste jako já a moc vás nelákají příběhy z druhé světové války, nejspíš není divu, že jste o Chlapci v pruhovaném pyžamu ještě neslyšeli. Ale je to škoda. Protože tenhle příběh je opravdu dechberoucí.
Hlavní postavou je malý, devítiletý chlapec jménem Bruno, kterému je oznámeno, že se s rodinou musí odstěhovat pryč z domu, ve kterém bydlel celý svůj život. Ze svého okna v pokoji přece vidí přes celý Berlín, když si stoupne na špičky. Nechápe, proč musí jet pryč. Proč musí opustit své nejlepší kamarády. Proč prostě táta nemůže jet za svojí prací sám?
Jenže i přes tyto argumenty mu nic jiného nezbývá, než jet se svojí rodinou dál, než si sám umí představit. Daleko za hranici státu do domu, který je mnohem menší, než ten jejich v Berlíně, do domu, kde není co objevovat, do domu, který stojí uprostřed ničeho a kde jsou pozemky obehnány ostnatými ploty.
Bruno zde dlouho přežívá jen sám, dokud se nerozhodne, že je čas, aby okolí domu prozkoumal jako správný dobrodruh. A tam na něj narazí. Nejdřív je jen tečkou v dáli, která se stane skvrnou, která se stane kapkou, která se stane postavou a která se nakonec stane chlapcem. Chlapcem v pruhovaném pyžamu.
Je zvláštní pozorovat, jak si Bruno vlastně neuvědomuje, co se kolem něj děje. Kdo jsou ti lidé za plotem, proč jsou oblečení všichni stejně. Myslí si, že se jim za plotem žije dobře, že mají své školy, obchody, je tam spousta chlapců, kteří si mohou hrát, zatím co on je na druhé straně sám jen se svojí sestrou.
Mezi chlapci se utvoří pevné přátelství a Bruno si za Shmuelem chodí každé odpoledne povídat. A to až do doby, kdy otec oznámí, že je na čase, aby se s matkou a sestrou vrátil zpět do Berlína.

Postavy
Postav je v příběhu mnoho. Od malého Bruna a jeho rodiny – matky, otce a sestry, až po vojáky v táboře, kde je nejvýznamnější postavou poručík Kotler. Pak je tu také sám Vůdce, který k nim se svojí ženou přišel v Berlíně na večeři nebo Shmuel, chlapec, který jakoby Brunovi z oka vypadl a přece jsou oba na opačných koncích plotu.

Angličtina
Angličtina v knize mě mile překvapila. Byla jednoduchá, kniha se krásně četla a věřím, že by nebyla ani špatnou volbou pro vaši první knihu čtenou v angličtině. Kapitoly mi utíkaly před očima a já musela číst dál a dál.

Postřehy, pocity a doporučení
Chlapec v pruhovaném pyžamu ve mně zanechal mnoho pocitů. Ať už jsem se bavila, nebo jsem měla slzy na krajíčku, musím říct, že si jej stále moc dobře pamatuji. Ze začátku si prostě jen myslíte, jak je to pohodový příběh, i když dopředu tušíte, co tak asi bude obnášet, ale s postupem času se tento náhled na knihu mění. Zjišťujete, že Bruno vlastně vůbec nic netuší. Neví, co se děje. Nikdo ho do situace nezasvětil. A proto je také tak sobecký, vše vidí jednoduše a prostě. Na to narazíte ale až ve chvíli, kdy se seznámí se Shmuelem. Naivita a nevědomost jsou hlavními pocity, které na vás v tu chvíli obklopí.
A pak je tu samotný konec knihy. Musím říct, že já sama jsem byla zmatená a čekala jsem vše možné, ale ne to, jak kniha skončila doopravdy. Ještě teď mi mráz běhá po zádech, jen si na to vzpomenu.
Určitě vám tuto knihu musím DOPORUČIT. Sama jsem ráda, že jsem měla tu možnost se do ní začíst, protože dobrovolně bych na ni asi nikdy nenarazila. Příběh Chlapce v pruhovaném pyžamu si zapamatujete natolik, že se vás už nikdy nepustí… 


Filmová adaptace
Chlapec v pruhovaném pyžamu byl zfilmovaný roku 2008 a na ČSFD má hodnocení 84%.Hodnocení:
4 hvězdičky z pěti


Stefanie G.

Žádné komentáře:

Okomentovat