pátek 13. února 2015

Susan Thomas - Nenávidím a miluji


Znáte Susan Thomas a její Nenávidím a miluji? Českou autorku, která napsala svoji prvotinu o světě upírů? Pokud ne, máte možnost se s jejím dílem seznámit právě v této recenzi.

Hledáte zajímavou a napínavou knihu s lehce sarkastickou hlavní hrdinkou? Milujete upíří fantasy, bojové scény a působivé dějové zvraty na pozadí milostného příběhu? Potom právě Vás může zaujmout kniha Nenávidím a miluji. Kniha zachycuje napínavý příběh, jehož hlavní postavou je dívka, která se ve dne potýká s trably normální středoškolačky, v noci se však stává Lovkyní upírů a pátrá po krvežíznivých. Kniha je plná překvapivých zápletek a střetů „našeho“ světa se světem upírů a přináší celou plejádu napínavých a romantických situací i vnitřních zmatků. Složité zápletky vtáhnou již od začátku čtenáře plně do děje.

Život. Smrt. A něco mezi tím.
Nejhorší?
Ta třetí možnost.

New York. Město, které nikdy nespí. Místo, kde někteří nikdy nesní. A právě ty osmnáctiletá Alyson hledá. Je totiž Lovkyně. Přes den se potýká s trably normální středoškolačky, ale v noci tajně pátrá po krvežíznivých. Alyson se Lovkyní nenarodila. Její přeměnu nastartovalo kousnutí od upíra v den, kdy mocná upíří kráska Marion vyvraždila její rodinu. A Alyson si přísahala, že se jí pomstí.

Co se stane, když ve stejný den, kdy New York zasáhne řádění krvelačných upírů, se ve městě znovu objeví Alex, kterého Alyson stejným dílem nenávidí a miluje? Dostane Alyson šanci pomstít se za smrt svých blízkých? A vyléčí odplata její bolest? Ke všemu Alyson začíná tušit, že před ní její opatrovník James skrývá tajemství, jež brzy rozhodne o její budoucnosti...

Originální název: Nenávidím a miluji
Autor: Susan Thomas
Nakladatelství: Alfa-Omega
Počet stran: 300
Rok a měsíc vydání: 2013
Klíčová slova: sci-fi/fantasy, upíři
Přibližný doporučený věk: 15+
Alfa-Omega: 320 Kč
Susan Thomas (*1991) je česká mladá autorka, píšící pod pseudonymem Susan Thomas. Vystudovala na univerzitě žurnalistiku a psychologii. Je celoživotní nadšenou čtenářkou fantasy, sci-fi, historických a romantických příběhů. Má nekonečný seznam knih, které by chtěla přečíst, a míst, která by chtěla navštívit. Ráda popíjí nápoje plné kofeinu, i když ví, že je to nezdravé. Miluje dlouhé procházky, povídání si s přáteli a snivé lenošení. (Databáze knih)


Lovci vs. upíři
Zajisté je mnoho z vás fanoušky upírských příběhů. Ať už za to vděčíte Branu Stokerovi, Stephenii Meyerové, L. J. Smith či Richelle Mead. Ano, každý z těchto příběhů má něco do sebe. I ty filmy a seriály byly něčím originální. A pak se najde mnoho takových, co se tyto slavné upírské představitele snaží napodobit. Jestli se jim to daří, nebo ne, to už je na posouzení u vás. Susan Thomas mě na svoji knihu navnadila anotací a obálkou. Zdálo se mi, že by to mohlo být něco jiného, zajímavého, originálního. Jenže skutečnost mě poněkud hořce zklamala.
Anotace na zadním přebalu knihy nejspíš vystihuje vše, co o knize potřebujete vědět. Alyson je dívka poznamenaná osudem svých rodičů. Každou noc ji dostihne minulost a ona se s ní každý den potýká. Její rodina byla vyvražděna upírkou Marion. Ona sama byla o svých pátých narozeninách pokousána upírem a díky tomu jí genetická přeměna nastartovala přeměnu v Lovkyni. Je svého druhu jediná. Lovci totiž bývají jen muži. A v tom je její výhoda. Ten katastrofický den byl v upíra přeměněn i strýcův nejstarší syn, Alex. A byl to i podle Alyson on, kdo mohl za to, že se Marion dostala do domu. O několik let později New York zachvátí znovu velmi časté a brutální útoky upírů na obyčejné lidi. Navíc ve stejný den, kdy se do města vrátí dlouho ztracený Alex. Alyson po celou dobu bydlela u svého strýce Jamese, jeho ženy a druhého syna Setha. Oni o jeho návratu nevědí, pouze Alyson ho tehdy spatřila na druhé straně ulice. Pak už nastává koloběh Alysonina obyčejného života a večerního života Lovkyně, která riskuje svůj krk, aby pozabíjela co nejvíc pijavic. Jenže navíc je tu taky ten její okouzlující nevlastní bratr, který je do ní až po uši blázen, jenže ona jej nechce, protože už má v srdci někoho jiného.
Když se to vezme kolem a kolem, je to kniha, ve které najdete počátek milostného trojúhelníku, touhu po pomstě, až příliš sarkastickou hlavní hrdinku a vážně zmatený konec.
Osobně musím říct, že mi Alyson lezla na nervy. A to nehorázně. Hromada poznámek, které měly být ať už sarkastické, nebo vtipné, byly až příliš. Vyskakovaly na mě jedna za druhou a já neměla šanci si třeba i dobrou poznámku pořádně vychutnat. Navíc občasné rozhovory s jejími nejlepšími kamarádkami se mi zdály na hony vzdálené tomu, jak se mezi sebou holky obyčejně baví. A to je jeden (a největší) důvod pro moje konečné hodnocení. Dalším je ta podobnost mezi The Vampire Diaries, The Originals a z části i Stmíváním. Je to taková směsice všeho. Takže pokud tyto seriály a díla máte rádi, věřím, že se vám i Nenávidím a miluji bude líbitTřetím bodem, kvůli kterému jsem zvolila takové hodnocení, je konec. Stále jsem jej asi pořádně nepobrala. Ano, pochopila jsem, co se stalo, ano, pochopila jsem, jak to skončilo, a ano, dával mi smysl závěrečný boj. Ale i přesto… Něčeho bylo moc.
Alex situaci moc nezachránil. Na to, že měl být o tolik let starší než Alyson, mi občas připadalo, že tu dospělost postrádá. Choval se jako dvacetiletý mladík místo, aby už to měl v hlavě trošku spořádané. Na jeho obranu - on mi v knize nevadil. A ani Seth. Oni dva byli takové světlé body, na které jsem se těšila. 
Nevím, čím to je, ale už je to druhá kniha od mladé české autorky, kterou jsem četla v oficiálním vydání, a musím říct, že mi oba styly psaní – ať už Susan nebo Andrei, přišly tak nějak podobné. Hlavní hrdinky musí být příliš sarkastické, protivné a otravné. Každou chvíli se rozčílí a nejraději by každého nakoply do zadku a občas jej navíc častovaly i několika urážkami. Někomu se tento styl určitě líbí, ale já mezi ně opravdu nepatřím. Já si místo toho užívám knih Kateřiny Petrusové a Karoliny Limrové. Nevím, jestli je to tím, že už jsou obě autorky starší, ale jejich styl psaní je prostě jiný... (Méně agresivní...)
V originalitě si cením nápadu Lovkyně a užila jsem si i ten trojúhelník „Alex – Alyson – Seth“, ale přes hlavní hrdinku a styl vyprávění se mi šlo těžko přenést. Mám pocit, že kniha šla ještě trochu víc propracovat. I když jsem se dočetla, že autorka původní rukopis přepracovávala a její studium psychologie jí dopomohlo k tomu, aby dotvořila Alyson a ostatní postavy do finální podoby, nemůžu říct, že by mě Alyson nějak zvlášť uchvátila. Ale o tom jsem se zmínila již výše.
I přesto nelituji, že jsem měla možnost si knihu přečíst a jsem za to autorce nesmírně vděčná. Nenávidím a miluji doporučuji všem, kteří upířiny bezmezně zbožňují. Pak si určitě přijdete na své. Nenávidím a miluji navíc končí otevřeně, takže se snad dočkáme druhého dílu. Kniha má na Goodreads i Databázi knih poměrně vysoké hodnocení, takže je možné, že jsem pouze výjimkou, která touto knihou nebyla až tak nadšená. 


Hodnocení:


Za knihu velmi děkuji autorce!

Knihu můžete zakoupit na Alfa-Omega!

Stefanie G.

Žádné komentáře:

Okomentovat