pátek 2. října 2015

Graham Masterton - Rozbití andělé (RC)

Jak jsem říkal, nestihl jsem ten deník dočíst do konce, a navíc mě čekají další dva. Otec Heaney v něm ale neustále píše o tom, jak se s Bohem setkat osobně, uvidět ho, stanout mu tváří v tvář. Podle něj prý nebe a zemi spojuje nějaká brána, hmatatelná brána, a on objevil metodu, jak ji otevřít. Napsal si třeba tohle: 'Na vlastní uši slyšíme jeho hlas a vlastní rukou se dotýkáme té jeho. Pravda je taková, že bůh existuje.'"
Katie odvětila: "Asi máte pravdu, Patricku - zřejmě fakt něco hulil. Vždyť si to vezměte: k čemu by kněz potřeboval hmatatelný důkaz, že Bůh existuje? Duchovní mají přece víru, jinak by nebyli duchovní, ne?"
- Rozbití andělé

Graham Masterton mě učaroval již svojí první knihou Bílé kosti, proto mi nemohlo ujít ani pokračování této detektivní série. A už teď musím říct, že to rozhodně stálo za to!

Hradba mlčení skrývá tajemství, jemuž se nechce věřit. Jednoho chladného jarního rána zahlédnou dva rybáři v řece Blackwater nedaleko Corku cosi, co připomíná černý pytel s odpadky. Ukáže se, že ve skutečnosti jde o mrtvolu otce Heaneyho, bývalého učitele hudby na místní chlapecké škole. Má svázané ruce i nohy a na krku stopy po škrcení. A co hůř — je vykastrovaný. Případ hluboce zasáhne místní věřící a komisařka Katie Maguirová se ocitne pod velkým tlakem, aby co nejrychleji dopadla pachatele. Pak je ale nalezen další zavražděný kněz…

Katie získá důkazy, že v Sirotčinci svatého Josefa došlo ke zločinnému spiknutí. Ví však, že zajde-li ve vyšetřování příliš daleko, přivolá na sebe hněv katolické diecéze. Jestliže chce chytit vraha dřív, než znovu udeří, bude se muset postavit vysokým církevním představitelům a prolomit hradbu mlčení, za níž se po dlouhá desetiletí skrývá strašlivé tajemství.

Originální název: Broken Angels
Série: Katie Maguire
Autor: Graham Masterton
Díl v pořadí: 2.
Nakladatelství: HOST
Počet stran: 400
Klíčová slova: thriller, detektivka
Přibližný doporučený věk: 18+

Nadpozemský chór
Graham Masterton má dar vyprávění. Tak jak mě jeho první kniha vtáhla do děje natolik, že jsem ji nebyla schopná odložit, dokud jsem ji nepřečetla, druhý díl mi přinesl to samé – úžasný napínavý a šokující příběh. Masterton se nebojí kontroverzních témat a rozhodně vám představí Irsko tak, jak by vás nikdy nenapadlo.
Katie Maguire je vyšetřovatelka v irském Corku. Už jen to, že je jediná žena ve svém oboru mezi samými muži, ji práci rozhodně neusnadňuje. Právě naopak. A ve chvíli, kdy moře vyplaví mrtvolu kněze, který má patrné známky po násilí a navíc je vykastrovaný, Katie tuší, že na ni čeká další složitý případ. A taky má oprávněný pocit, že tahle mrtvola není poslední.
Masterton využil tématiky, která byla jednu dobu velmi omílaná – a sice zneužívání chlapců a dívek v klášterních školách. Setkáváme se tak s mocnými představiteli církve, ale i s knězi, kteří buď doposud vykonávají svoji profesi i přes skandál, který se odehrál, nebo se rozhodli svoji činnost ukončit. Mimo to, autor využívá klasického způsobu vyprávění, aby čtenáři přiblížil mysl a činy samotného vraha (a rozhodně se nebál brutality a děsivých scén, po kterých i mně běhal mráz po zádech).
Katie se tak ocitá ve víru církevního tajemství a není pro ni snadné pokračovat ve vyšetřování, protože přece jen církevní hodnostáři dělají vše pro to, aby se znovu nevynořily jejich bývalé a již zapomenuté hříchy. Nechtějí, aby na ně zase padl skandál, jako před několika lety.
Mimo detektivní zápletku se ale dozvídáme i něco víc o Kaitiiném životě a o jejím vztahu s Johnem, kterého jste měli šanci poznat už v prvním díle. I on sehraje v jejím životě důležitou roli a kvůli němu má před sebou hlavní hrdinka velmi zásadní rozhodnutí. Dále se blíže poznáte s její sestrou a s jejím otcem. Toto nahlédnutí do osobního života je pro celý příběh jakýmsi oživením, které čtenář jistě ocení.
A tak jako v předchozím díle, i zde autor nezapomněl na prvky irského mystična, které vám v závěru přece jen pozvedne obočí. Irsko je prostě tajemná země.
Bála jsem se, že druhý díl nebude ta dobrý, jako ten první, ale zbytečně. Skoro bych řekla, že byl tento díl lepší! Začetla jsem se do něj ihned a pak už jej nechtěla odložit. Byl napínavý, děsivý, občas až brutální (proto taky nemusí každému sednout), ale také vtipný a nevšední. Autorův styl jsem si prostě a jednoduše oblíbila, i když se mi tvář nejednou zkroutila nechutí, protože co se po násilné stránce týče, to pan Masterton umí popsat dokonale. Proto, jak už jsem psala výše, je tato série opravdu spíše pro otrlejší povahy, kterým nevadí drsné vraždy. Dále jsem ocenila jakousi autentičnost ve vyprávění, co se týče Irska jako takového – povahy lidí, co zde žijí, počasí, náboženství. Měla jsem pocit, že jsem se zase něčemu přiučila, což se nestává tak často.
I po týdnu po přečtení jsem knihou stále nadšená a rozhodně můžu říct, že jak bude čas, zase si na ni ráda udělám čas. Proto mi nezbývá, než vám ji doporučit, ale s varováním: pokud se do této série pustíte, opravdu počítejte s bezcitným chováním vrahů! 

Hodnocení:


Za recenzní e-knihu děkuji knihkupectví KNIHCENTRUM.cz.
E-knihu můžete zakoupit zde:


RECENZE PRVNÍHO DÍLU:

Stefanie G.

Žádné komentáře:

Okomentovat