středa 18. května 2016

A. G. Riddle - Let 305 (RC)

Je možné totálně pokazit cestování časem? To se dozvíte v dnešní recenzi.

Mají moc ovládnout budoucnost. Zachránit svět... nebo ho zničit.

Vynalézavý sci-fi thriller od autora světově úspěšné bestsellerové trilogie Tajemství původu je dobrodužný příběh plný ostrých zvratů, v němž se prolíná síla moci, ambice, osud, paměť i láska.
Na cestě z New Yorku do Londýna dojde ke zřícení letu 305. Tak začíná dobrodružství, které bude mít dopad na celé lidstvo. Ti, kteří přežili, brzy zjistí, že svět, v němž stroj havaroval, je odlišný od toho, který před několika hodinami opustili. Kde jsou? Proč tam jsou? Jak se dostanou zpět domů? Vyšetřit tuto záhadu se pokouší pět hlavních protagonistů, mezi nimi především spisovatelka Harper Laneová a investor Nick Stone. Nové skutečnosti okolo havárie letadla, které postupně vyplývají na povrch, odhalí, že někteří pasažéři vědí víc než ostatní. Odpovědi dovedou Harper a Nicka k rozkrytí obrovského spiknutí, které se týká i jejich životů. Dílky skládačky do sebe začnou postupně zapadat a Harper společně s Nickem si uvědomují, že mají moc změnit budoucnost a zachránit svět… nebo ho zničit..

Originální název: Departure
Autor: A. G. Riddle
Překlad: Tomáš Bíla
Nakladatelství: XYZ
Počet stran: 344
Klíčová slova: sci-fi, napětí, dystopie
Přibližný doporučený věk: 16+

Když se to autorovi nepovede
Let 305 mě zaujal okamžitě, co XYZ vyhlásilo jeho vydání. Letecká nehoda? Ano. Cestování časem? Ano. Přeživší? Ano! Záhada? ANO! Přesně tak, na to všechno jsem se těšila, jenže to jsem ještě netušila, že autor jaksi zazdil hromadu „podmínek“ cestování časem.
Harper, spisovatelka, která má před sebou důležité rozhodnutí. Nick, muž, který zapomněl, jaké to je být šťastný. Grayson, syn jednoho z nejvlivnějších lidí světa. Yul, tajemný mladík s počítačem na klíně. Sabrina, žena bez emocí. Co těchto pět lidí spojuje? Let 305.
Když po pádu letadla Nick pomůže mnoha cestujícím a snaží se je udržet při životě, je na čase prozkoumat okolí. Jenže to, co objeví, jej naprosto šokuje. Objevili se v budoucnosti, kterou ovládá skupina, která si říká Titáni.
Na hlavní hrdiny čeká zkorumpovaný, zničený svět s posledními přeživšími. A navíc zjišťují, že jejich let byl vybrán záměrně pro misi, která může zachránit celý svět.
Nemohla jsem se dočkat, až se do knihy začtu. Slibovala pořádnou jízdu. Jenže už po několika kapitolách jsem začala být otrávená. Hlavní hrdinové jako by vypadli z nějaké příručky na postavy. Nick, ten statečný, odvážný a všeho schopný. Harper, ta citlivá, ale snaživá květinka, která má ovšem smůlu a je každou chvíli raněná, nebo nemocná a Nick o ni má obavy. Grayson, alkoholik s tendencí urážet ostatní. To mi fakt na nadšení nepřidalo. Navíc jsem měla pocit, jako bych takových knih četla už milion. Zaprvé jsem si musela připomínat, že tohle není Prvních 100 a za druhé jsem se snažila odpoutat od vzpomínky na Pád. Když se mi to konečně podařilo, zase se stalo něco, co mě vrátilo do vzpomínek na jiné knihy (Bez šance, Loď mezi hvězdami, Tak padne náš svět, Včera tě budu milovat, Budoucnost,…). Jediný rozdíl – v Letu 305 jsou hlavními hrdiny dospělí (tak jako v Budoucnosti).
Autor využil vyprávění dvou postav – Nicka a Harper, což už je dnes také okoukané, ale budiž, možná zrovna u tohoto příběhu bych brala nějakého vypravěče, protože vyprávění Harper bylo vážně nezáživné.
Přiznám se, že jsem většinu knihy protrpěla. Ano, námět je zajímavý, ale rozhodně ne originální. Navíc kde je to „pravidlo“, že se postavy z budoucnosti a současnosti nemají potkat, jinak by se mohly zbláznit? Ano, jsem pro porušení, ale za věrohodné. Řekněme, že kdybych já potkala sebe z budoucnosti, asi by mě to dost vzalo. A pak je tu další věc – postavy, které najednou z ničeho nic zjistí, že jsou v budoucnosti, ale nikdo si z toho nedělá těžkou hlavu (na začátku i na konci).
Od knihy jsem asi očekávala příliš, protože zklamání bylo opravdu velké. Navíc ten závěr! To už fakt ne…
Schefik ve své recenzi píše, že je to skvělé čtení k vodě. Já osobně bych si tuto knihu k pláži nevzala. Ale věřím, že někomu příběh sedne a bude z něj nadšený. Pak tu budou ti, co to cítí stejně jako já, protože mají načtené stejně zaměřené knihy. Ne, nevadí mi stejné tematiky, ale musím v nich najít aspoň kapku originality, jinak se pro mě stávají nudnými. Za mě jsou to tři hvězdičky s odřenýma ušima. Pokud máte ovšem na cestování časem spadeno a takovéto knihy vyhledáváte, směle do toho. Nebude vám chybět akce, nějaké to napětí a byrokracie, dokonce ani láska. A možná budete patřit mezi ty, co si Let 305 nakonec oblíbí.

Hodnocení:


Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství XYZ.


Stefanie G.

Žádné komentáře:

Okomentovat