čtvrtek 2. července 2015

J. Lynn - Wait for you #3 - Zůstaň se mnou (RC)

"Jsi pořád se mnou?"
"Jsem pořád s tebou."
- Zůstaň se mnou

J. Lynn mám prostě ráda. Její příběhy jsou nabité energií, vášní a příběhy i postavy jsou pěkně promyšlené. Navíc hlavní hrdinky ze série Wait for you nejsou ty nejkrásnější a nejlepší. Každá si s sebou nese nějaké to břemeno. Stejně tak je tomu i u Cally, hlavní hrdinky v Zůstaň se mnou. A to je něco, čeho si na příbězích vážím.
  
V jednadvaceti letech nemá Calla moc zkušeností. Nikdy se nelíbala, nikdy neviděla oceán, nikdy nebyla v zábavním parku. Jak vyrůstala, byla svědkem událostí, které by žádné dítě vidět nemělo. Stále si v sobě nese fyzické a emocionální jizvy ze soužití s drogově závislou matkou, jež tají přede všemi, včetně nejbližšího okruhu přátel na univerzitě. Bezpečná zeď, kterou si Calla kolem sebe pečlivě vystavěla, se však roztříští, když zjistí, že jí matka ukradla peníze na studium a zanechala na její jméno velký dluh. Teď se Calla musí vrátit do malého města, jež chtěla nechat za sebou, a opět urovnat matčinu nezodpovědnost. Když však přijde do baru, kde matka pracuje, Mona není k nalezení. Místo ní nalévá drinky vysoký a sexy Jackson James.

Jax strká nos do Calliných záležitostí od chvíle, kdy se setkají, nabídne jí práci a pomáhá jí hledat Monu. A podle toho, jak se na ni dívá, je jasné, že ji chce dostat do postele... a možná i něco víc. Než si ho však Calla pustí k tělu, musí se vyrovnat s bolestí z minulosti a s několika zlými muži, kteří jí chtějí ublížit, pokud jim nevydá svou matku.

Originální název: Stay With Me
Série: Wait For You
Autor: J. Lynn
Díl v pořadí: 3.
Nakladatelství: Baronet
Překlad: Renata Heitelová
Počet stran: 454
Klíčová slova: thriller
Přibližný doporučený věk: 18+
KNIHCENTRUM: 247 Kč

Minulost, která tě dostihne
Příběhy J. Lynn na mě zapůsobily hned po přečtení její druhé knihy, která u nás vyšla. Věděla jsem, že jsem jí propadla, stejně jako u Abbi Glines. Má prostě své kouzlo. Některé příběhy jsou lepší, jiné trošku nadprůměrné, ale i tak mají něco do sebe. Najdete v nich trápení, lásku, drama, napětí a sex. Všechno, co si současná NA literatura (a její čtenáři) žádá.
Calla byla vždycky pouze tou kamarádkou holek, co měly za přítele někoho z „Rajcovní roty“, ona sama byla jen Calla, holka, co s nimi trávila čas. Styděla se za svoji jizvu na tváři, kterou si každé ráno pečlivě schovávala pod krycí make-up, aby nebyla vidět. Nosila takové oblečení, aby pod ním skryla i své další jizvy po tom ničivém požáru. A svým kamarádům lhala, když jim řekla, že je její matka mrtvá. Myslela si, že minulost už je dávno pryč. Že se s ní vyrovnala a půjde dál. Vystuduje vysokou školu a splní si své tři životní cíle. Jenže ve chvíli, kdy jí volají ze školy, aby k nim přišla, kvůli problému se splátkou školného, se jí celý svět zhroutí jako domeček z karet. 
Callina matka není vůbec mrtvá. Je až příliš živá, závislá na drogách a navíc jí vybrala z konta všechny našetřené peníze. Calle tak nezbývá nic jiného, než se pokusit svoji matku najít a dostat z ní to, co jí ukradla. Jenže návrat do rodného města není až tak pohodový, jednoduchý a klidný, jak si myslela.
Prvně je tu prázdný dům, ve kterém její matka bydlela, pak Jax, chlapík za barem v hospodě její matky, který ji sotva vejde do dveří, uhání o rande; cihla, kterou někdo prohodil jejím čelním sklem u auta; matka, která zmizela, a pak ještě nezvaný host, který se vkradl v noci do domu, aby si přišel pro něco, s čím Calla nechce mít nic společného.
Vše se zdá jako šílený sen, který by Calla sama jen těžko zvládala. Ale Jax, ten chlapík, co by se mohl zařadit jako neoficiální člen k Rajcovní rotě, jí ve všem pomáhá. A i když Calle vyhrožuje poslíček mafiánského drogového gangu (a napínavých scén tu je požehnaně), rozhodně to nezabrání tomu, aby se mezi ní a Jaxem vytvořilo něco bližšího.
Už jsem zvyklá, že J. Lynn každou postavu vytvoří tak, aby byla zapamatovatelná, ale Calla je pro mě zatím nejzapamatovatelnější a nejuvěřitelnější. Její jizvy ji dělají opravdovou. Stejně tak i její pochyby, uzavřenost a nízké sebevědomí. Kvůli tomu, čím si prošla, ještě s žádným klukem nic neměla. Žádného si nepustila blíž k tělu. Styděla se za sebe. A o to víc jsem její postavu oceňovala, protože i přes ty jizvy ji J. Lynn vykreslila jako krásnou mladou dívku/ženu. 
A Jax? Bez něj by to prostě nešlo. Autorka jednoduše ví, čím si získat vaše srdce. Jax je ale nejspíš kapánek jiný, než na jaké typy jste byli zvyklí. Je odvážný a tak nějak sprostý, nebojí se říct věci naplno. Ale i on si s sebou nese temnou minulost.
Samozřejmě se setkáte i s dalšími postavami, ať už je to Mona, Callina matka, Clyde, její nevlastní strýc, či pár lidí za barem, se kterými Calla pracuje - Roxy, Nick nebo Pearl. Pak je tu její bývalá spolužačka Katie, která pracuje naproti baru ve strip clubu, a která mi hned přirostla k srdci, protože její prořízlá pusa vždy věděla, kdy říct skvělou hlášku tak, aby zapadla na své místo. Autorka neopomněla zmínit i postavy z předchozích dílů – Cama, Avery, Terezu a Jase. V neposlední řadě tu je také banda sexy policistů, kteří kamarádí s Jaxem, a to s Reecem v čele. A aby té akce v knize nebylo málo, J. Lynn přidala i malou komplikaci jménem Aimee, se dvěma E a jedním I.
Pokud jste pár knih od této autorky četli, nejspíš víte, že se tak nějak drží podobného scénáře. Tato kniha byla trošku více zpestřená Callinou minulostí, která ji dohnala, i když nechtěla. O to víc akce se v knize dočkáte. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Po x-té nehodě, kterou Calla má, si nejspíš začnete říkat, že je ta holka prostě smolařka a autorka se trošku upsala. To stejné platí i o některých kapitolách, které jsou v knize prostě navíc, a bez kterých bych se snadno obešla. Někdy je těch informací prostě až moc a redukce by neuškodila. Co mi ještě vadilo, byl Callin začáteční přístup k problému – přijela do rodného města, skoro ji vyhodili ze školy, byla téměř bez peněz, matka jí zmizela, ale ona se nebrání tomu, aby pokukovala a v duchu si komentovala Jaxův zadek, sotva ho pozná. Já teda nevím, ale kdybych zjistila takové informace jako ona, nejspíš bych neuvažovala tak detailně nad něčím zadkem (ano, všimla bych si, jak je ten chlápek u baru sexy, ale to je vše).
Oproti například předchozímu dílu mělo Zůstaň se mnou pár chyb. Pár much, které nejde přehlídnout, ale i tak se mi kniha líbila. J. Lynn mě nezklamala. To ani náhodou. Rozhodně se nemůžu dočkat dalších jejích knih. A musím říct, že i překlad se mi líbil. Věřím, že v angličtina kniha vyzní ještě mnohem lépe, ale překlad byl povedený.
Závěrem bych Zůstaň se mnou rozhodně doporučila jako nejen skvělé letní čtení! Ani nemusíte číst předchozí díly. O ty tu až tak nejde. Možná se v knize dozvíte pár spoilerů, ale není to na škodu. Kdybych předchozí díl nečetla, nic by to nezměnilo. Takže pokud hledáte něco napínavého, zamotaného, rajcovního, kde je hlavní hrdina k sežrání a hlavní hrdinka není jedna z těch perfektních a dokonalých holek, Zůstaň se mnou je skvělá volba!

Hodnocení:


Za recenzní výtisk velmi děkuji KNIHCENTRUM.cz!

Stefanie G.

Žádné komentáře:

Okomentovat