sobota 5. června 2021

Antonie Nováková - Být s tebou

 


Náš život se skládá z mnoha okamžiků. Z těch, které nám vezmou dech. Z těch, které v nás probudí to nejdivočejší já. A z těch, které si budeme pamatovat až do konce života.
Dva mladí lidé v Bostonu hledají nejen sami sebe, ale i jeden druhého. Madden je studentem třetího ročníku firemní ekonomiky na Univerzitě Bentley. Má rád box, běh a akce se svými přáteli. Ale vyhlídky na světlejší zítřky mu pokaždé zkazí vyzváněcí tón Billie Jean. Vaja studuje druhým rokem filmová studia na Cambridgeské univerzitě. Za poslední měsíc pro ni ztratilo cokoliv na světě význam. Už nemá sílu dál lhát sama sobě ani všem okolo, že je v pořádku.
Podaří se jim sdílet své problémy a obavy, i když mají oba dva zničenou a ztracenou duši? Najdou sílu bojovat a být tu jeden pro druhého, nebo už to všechno ztratilo význam?

 

Měla jsem možnost být beta čtenářkou pro knihu od Antonie Novákové Být s tebou, ta je momentálně v předprodeji na Pointa.cz a hledá sponzory pro vydání.

Asi si říkáte, že je to klišé. Příběh dvou zlomených duší, láska, trable, to všechno to už bylo. Ano. Možná. Ale to neznamená, že nová kniha nedokáže okouzlit a chytit za srdce.

Být s tebou mě chytlo od samého začátku. Prolog, který autorka zvolila je chytlavý a nutí vás zjistit, co se bude dít dál. Plusem je taky to, že se kouknete do hlavy jak hlavní hrdince, tak hlavnímu hrdinovi, což není nikdy na škodu! Kapitoly jsou krátké, takže vám příběh utíká před očima a zvládnete ji přečíst třeba po cestě do školy nebo do práce. Prostředí Bostonu autorka vykreslila tak, jako by tam sama nějakou chvíli strávila, což mě naprosto nadchlo a sama jsem dostala chuť se tam podívat. I postavy byly zajímavé, i když někdy taky pěkný oříšek, a já se dokázala do jejich životních příběhů vžít.

Navíc – ta jména! Vaja a Madden – jsou dokonalá a neobvyklá. Jen u tady pak přišla při čtení malá potíž. Vaja, jak jsou její kapitoly v knize nadepsané, si taky říká Vali nebo Valerie, což pak v knize trochu rušilo, když se její oslovení často střídalo – ALE tohle určitě autorka vyřeší při práci s redaktorkou, pokud kniha bude mít v předprodeji úspěch a vyjde.

Zároveň mě oproti Vajině příběhu víc bavil ten Maddenův. Je plný tajemství a nenadálých odjezdů, kterým předchází vyzváněcí melodie Billie Jean. Pokaždé jsem se na další dílek skládačky těšila a věřím, že vy to budete mít stejně. A to i přes to, že vám ke konci bude i Madden připadat trochu naivní.

Vaja mi popravdě tolik nesedla. Ne, že by se mi její příběh nelíbil, líbil a moc. Protože je v něm sourozenecká láska, plno emocí a boj s minulostí, který ji nenechá spát, a to mám prostě v knihách ráda. Jen na Vaje bylo něco, co jsem asi nedokázala skousnout. Možná to bylo tím, jak se snažila být navenek drsná, ale uvnitř byla vlastně jen prázdná. Možná to, že byla na Maddena někdy až moc hodná (naivní). Nevím. Ale nejspíš to k ní tak prostě patří.

Zároveň mi v průběhu příběhu připadali oba hrdinové mladší než jako studenti druhého ročníku vysoké – u těch bych očekávala racionálnější jednání a rozhodnutí, než jaká dělali. V poslední řadě mě trochu rozhodilo i to, že jsem měla v hlavě spoustu otázek, na které jsem nedostala odpovědi. Což byla škoda.

Ale tohle všechno je něco, na čem se dá pracovat a od toho mají ti, kdo se rozhodnout vydat knihu s Pointou, své redaktory, co jim pak s příběhem pomůžou. Proto věřím, že kniha bude v závěru ještě lepší, než jakou jsem ji měla možnost číst já.

Takže pokud máte rádi komplikované hlavní hrdiny, co mají temnou minulost, která je provází na každém kroku, nebo jen těžké rodinné vztahy, které jim dokážou házet klacky pod nohy zrovna, když to nejmíň potřebují, je pro vás Být s tebou to pravé. Zároveň vás ani nemine kopec romantiky a spousta dramat navíc. Je to oddechové čtení, které vás ale chytne za srdce a vy si Vaju s Maddenem zapamatujete natolik, že se k nim budete rádi vracet. A to je přece něco, čemu stojí za to dát šanci, nebo ne?


Hodnocení:

Knihu v předprodeji můžete podpořit i vy na bit.ly/KupBytsTebou!

Jedná se o crowdfundingové financování - kniha bez vybrání 100% částky nevyjde. 

Pokud se peníze nevyberou, kniha nevyjde a peníze se vám vrátí zpět na účet. 
Pokus se peníze vyberou, kniha vám přijde domů a vy můžete mít pak v knihkupectví krásný pocit, že je v regále jen díky vám! :)


Stefanie G.

Za možnost přečtení děkuji autorce. 
Tu můžete najít jako @_fearnie_ na IG


Žádné komentáře:

Okomentovat